Fox Terrier – Wire (Foxteriér hrubosrstý)

Výška psa
39cm

Výška fenky
36cm

Váha
7-8kg

Zem pôvodu
Veľká Británia

Celkový vzhľad
Aktívni a živý. V malom rámci zlučuje silu kostry a silu fyzicku. Nikdy nie je ťažkopádny ani hrubý. Je celkom vyvážený v postave.

Charakteristika
Živý, rýchle sa dáva do pohybu, odvážny výraz, plný napätého očakávania na nepatrný popud.

Povaha
Priateľský, otvorený, nebojácny.

Hlava a lebka
Horná línia lebky má byť takmer plochá, smerom k očiam sa lebka pozvoľna zužuje. V dĺžke lebky a tvárovej partie sa od očí postupne zužuje smerom k nosu. Čelný stop je len málo znateľný. Pod očami nemá tvárová partia vykazovať priehlbeniny, ani plné a guľaté kontúry. Nadmerná výraznosť čeľustných kostí alebo osvalenie je nevzhľadné a nežiaduce.

Oči
Tmavé, plné ohňa a inteligencie, pomerne malé, nemajú vystupovať a pokiaľ možno majú byť guľaté. Nemajú byť položené príliš ďaleko od sebe ani príliš vysoko. Svetlé oči sú celkom nežiaduce.

Uši
Majú byť tvaru V, stredne silné, klopené dopredu a špičkou priľahlé k lebke. Vrchol priehybu ucha má byť jasne nad úrovňou lebky. Previsnuté uši, nehybne visiace po strane hlavy ako u stavača sú pre foxteriéra netypické. Polovzpriamené uši sú celkom nežiaduce.

Papuľa
Čeľuste sú silné s perfektným a úplným nožnicovytým skusom. Horná hrana rezákov presahuje cez spodné medzery a zuby sú v čeľusti postavené kolmo. Nos je čierny.

Krk
Suchý a svalnatý, primeranej dĺžky bez laloku, rozširuje sa smerom k pleciam. Pri pohľade zo strany vykazuje ladnu krivku.

Trup
Chrbát je krátky, rovný a pevný bez známok uvoľnenosti, bedra sú krátke, svalnaté a mierne klenuté. Kohútik je vždy výrazný. Hrudník je hlboký, predné rebra náležito rozložené dozadu.

Hrudné končatiny
Pri pohľade z predu sa ramená strmo zvažujú od vrcholu lopatiek šikmo dole k ramenným kĺbom. Pri pohľade zo strany sú ramená dlhé, šikmé, dobre dozadu položené. Hrudník je hlboký, nie široký, predné končatiny pri pohľade z ktorejkoľvek strany majú byť rovné a majú mať silné kosti až dole k labkám. Lakte priliehajú tesne k telu a pri pohybe pracujú po stranách volne a priamočiaro dopredu.

Panvové končatiny
Sú silné a svalnaté bez známok ochablosti alebo slabosti, horná časť stehna je dlhá a silná. Kolenne kĺby dobre zaúhlené, bez toho aby sa vytáčali von alebo dovnútra. Pätové kĺby sú nízko položené, vzpriamené a pri pohľade zozadu rovnobežné. Kombinácia krátkeho lýtka a strmého stehna je celkom nežiaduca.

Labky
Okrúhle, pevné, malé s dobrými prstovými vankúšikmi a nemajú sa vytáčať dovnútra, ani von. Prsty sú mierne klenuté.

Chvost
Kupírovaný, vysoko nasadený a vzpriamený, nie položený na chrbát alebo stočený. Má byť správnej sily a primeranej dĺžky.

Pohyb
Predné a zadné končatiny sa pohybujú priamočiaro v smere pohybu. Lakte sa pohybujú voľne a rovnobežne po stranách trupu. Kolenne kĺby sa nevytáčajú ani dovnútra, ani von. Hnaciu silu k posunu obstarávajú zadné končatiny.

Osrstenie
Hustá srsť, veľmi drôtovitej štruktúry, dĺžka 2 cm na pleciach a až skoro 4 cm na kohútiku, chrbte, rebrách, predných a zadných končatinách so spodnou podsadou, ktorá je krátka a mäkká. Srsť na chrbte a na končatinách je tvrdšia než po stranách. Srsť na papuli je kučeravá a dostatočne dlhá, aby prepožičala papuli výraz sily.

Zafarbenie
Má prevládať biela se znakmi čiernymi alebo farby kože. Nežiaduce sú znaky nevýrazne ohraničené, žíhané, červené alebo znaky farby pečene a bridlicovo šedomodré.

Vady
Každá odchýlka od zhora uvedených bodov by mala byť považovaná za chybu.